Franjina ekonomija - Međunarodna ljetna škola 2023. Split
U organizaciji hrvatskog središta za Franjinu ekonomiju "HUB Croatia", u razdoblju od 28. kolovoza do 3.rujna 2023. g. u Splitu, održana je prva međunarodna ljetna škola na temu "O ekološkoj i društvenoj krizi – nova ekonomija".
Papa Franjo je u svom obraćanju tijekom događanja „Economy of Francesco“ u Asizu 2022. istaknuo da je „ekonomija koja nas nadahnjuje proročanskom dimenzijom danas izražena u novoj viziji okoliša i zemlje. Moramo prigrliti ovaj sklad s okolišem i zemljom. Postoje
mnogi ljudi, tvrtke i institucije koje provode ekološku pretvorbu. Moramo ići naprijed na ovom putu i učiniti više. Nadahnuti ovim riječima i podrškom pape Franje koordinatori HUB Croatia, Bruno Petrušić i s. Antonia Čobanov, odlučili su odgovoriti na ovaj poziv te su osmislili projekt "Economy of Francesco International Summer School 2023 Split – on enviromental and social crisis: new economy". Suorganizatori ovog događaja su The Economy of Francesco, Hrvatsko katoličko sveučilište, Fakultet društvenih znanosti Papinskog sveučilišta sv. Tome Akvinskog u Rimu i Docat Center Split. Ljetna škola nudi istraživačka i dijaloški usmjerena predavanja istaknutih stručnjaka iz područja katoličkog socijalnog nauka, društvenih znanosti, teologije i ekonomije. Riječ je o jednotjednom programu namijenjenom studentima ekonomije, društvenih znanosti, prava, teologije i inženjerstva te studentima poslijediplomskih studija i svim zainteresiranima.
Otvaranju ovog događaja prisustvovao je župan Splitsko-dalmatinske županije g. Blaženko Boban. U svom govoru izrazio je dobrodošlicu svima prisutnima te podršku ovom pokretu uz nadu da će ovakvih projekata biti što više i da će biti pokretač pozitivnih promjena u ekonomiji. Iznio je svoje mišljenje osvrćući se na evanđeoski ulomak naglašujući kako Isus podržava ljudski progres, no ne i agresivnu ekonomiju. Ističe kako današnja ekonomija stoji na dva stupa, stupu kapitala i PR-a – agresivni kapitalizam uljepšava se PR-om. Franjinu ekonomiju vidi kao priliku za dobar ekonomski razvoj čiji primjer bi više trebale slijediti prvenstveno crkva, župe, zajednice i druge organizacije.
U ime s. Alessandre Smerilli, tajnice vatikanskoga Dikasterija za cjeloviti ljudski razvoj i senior koordinatora EoF-a, pismo podrške pročitala je Martina Giacomel. "Tema koju ste odabrali za ovogodišnju Ljetnu školu vrti se oko političke perspektive općeg dobra. Ovo je vrlo relevantan i pravovremen argument koji obuhvaća dvije neodvojive dimenzije potrebne za miran i skladan suživot u lokalnim i globalnim zajednicama: politiku i opće dobro. U pravu ste što ste odabrali ovu temu; mora doći do ponovnog promišljanja naše politike kako bismo stvorili prostor i poticaje za razmatranje općeg dobra. Kroz ovu inicijativu pokazujete da je duh Pokreta življi nego ikad i da može stvoriti snažne sinergije i partnerstva među kreatorima promjena u našem globalnom društvu. Pozivam vas da nastavite biti u avangardi u ovom procesu i potaknete prijeko potrebnu promjenu u našim društvenim, ekonomskim i političkim sustavima, koji su se pogoršali proteklih godina i nastavljaju utjecati na nas u ovom povijesno teškom vremenu…" poručila je s. Smerilli.
Program se odvijao u prostorijama Doma Kampus Dr. Franjo Tuđman, a pohađalo ga je desetak osoba iz Hrvatske i svijeta. Uz intenzivan interaktivni program organizirani su i izleti kao prilika da se prisutne upozna s baštinom i kulturom Splita i Dalmacije. Važnost razvoja i prenošenja znanja može biti prva ideja za organiziranje ovakvih susreta, no, ono na što nas Franjina ekonomija usmjerava jest istraživanje i razvoj duhovnog, društvenog i narativnog kapitala da bi se znalo ispravno upravljati dobrima koja su nam povjerena.
S. M. Antonia Čobanov