Predstava „Stadler“ u čast 104. obljetnice preminuća sl. Božjega dr. Josipa Stadlera
Sestre Služavke Maloga Isusa Sarajevske provincije BZ BDM sa sjedištem u samostanu Egipat u Sarajevu, s radošću vas pozivaju na predstavu koju će izvesti Hrvatsko kazalište Travnik u čast 104. obljetnice preminuća sl. Božjega Josipa Stadlera, u četvrtak, 8. prosinca 2022.g. u 15:00 sati u dvorani KŠC Sv. Josip u Sarajevu, ul. Mehmed-paše Sokolovića 11.
Dođite i svojom nazočnošću uzveličajte spomen na slugu Božjega Josipa Stadlera koji je ostavio veliki trag u ovoj zemlji BiH i u našoj mjesnoj Crkvi.
Dobro došli!
Sestre Služavke Maloga Isusa
Bjelave 54
Sarajevo
Sluga Božji Josip Stadler, rođen je u Slavonskom Brodu 24. siječnja 1843. u skromnoj obrtničkoj obitelji Đure i Marije, rođene Balošić. U jedanaestoj godini ostao je bez oca i majke te je za nj skrb preuzela dobra obitelj Oršić. Školovanje je započeo u rodnom gradu, nastavio ga je u nadbiskupskom sirotištu u Požegi i Zagrebu. U Rimu na Papinskom Sveučilištu Gregorijani, postao je doktor filozofije (6. 9. 1865.) i teologije (29. 7. 1869.). Za svećenika je zaređen u Rimu 1868. Vratio se u Zagreb i preuzeo je službu profesora u Klasičnoj gimnaziji u sjemeništu od 1869. do 1870. godine, a kasnije, 1870.-1881. službu sveučilišnog profesor na Nadbiskupskome liceju koji je 1874. prerastao u Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu. Papa Lav XIII. imenovao ga je 1881. vrhbosanskim nadbiskupom u Sarajevu. Djelovao je na vjerskom, prosvjetnom, kulturnom i nacionalnom polju. Dao je sagraditi katedralu Srca Isusova u Sarajevu, bogoslovno sjemenište s crkvom sv. Ćirila i Metoda, kaptol i nadbiskupski dvor. U Travniku je podigao gimnaziju i sjemenište. Dao je sagraditi mnogo crkvi i ženskih samostana. Utemeljio je Družbu sestara služavki Malog Isusa, sa svrhom da se skrbe za siromašnu i napuštenu djecu, za starije osobe i siromahe. Osnovao je sirotišta „Betlehem“ i „Egipat“ za djecu i siromašne osobe.. Bio je iskreno pobožan i rado je molio. Umro je u Sarajevu u 75. godini života na blagdan Bezgrješnog začeća, 8. prosinca 1918. Pokopan je u sarajevskoj katedrali. Na njegovu grobu, molio je papa Ivan Pavao II., 12. travnja 1997. prigodom posjeta Bosni i Hercegovini. U Sarajevu 20. lipnja 2002. pokrenut je postupak da se proglasi blaženim i svetim.