Crkva je majka kršćana
Crkva je majka kršćana
Srijeda, 11. 9. 2013.
Papina kateheza na općoj audijenciji u srijedu 11. rujna 2013.
Draga braćo i sestre, nastavljamo danas kateheze o Crkvi u ovoj Godini vjere. Među slikama koje je Drugi vatikanski koncil izabrao da nam pomogne bolje shvatiti narav Crkve je ona "majke": Crkva je naša majka u vjeri, u nadnaravnom životu (usp. Dogm. konst. Lumen gentium, 6.14.15.41.42). To je jedna od slika koji crkveni oci u prvim stoljećima najviše koriste i mislim da može biti korisna i za nas. Za mene osobno to je najljepša slika Crkve: Crkva je majka. U kojem smislu i na koji način je Crkva majka? Polazimo od ljudske stvarnost majčinstva: što čini majka?
1. Prije svega majka rađa život, nosi dijete u svojoj utrobi devet mjeseci a zatim ga, rađajući, otvara životu. Tako i Crkva: rađa nas u vjeri, po Duhu Svetom koji je čini plodnom, poput Djevice Marije. I Crkva i Djevica Marija su majke, i ono što se može reći za Crkvu može se reći i za Gospu i, obratno, ono što se može reći za Gospu, može se reći i za Crkvu. Sigurno da je vjera osobni čin: "ja vjerujem", ja osobno odgovaram Bogu koji se daje spoznati i želi ući u prijateljstvo sa mnom (usp. enc. Lumen fidei, 39). Ali vjeru primam od drugih, u jednoj obitelji, u jednoj zajednici koja me uči reći "ja vjerujem", "mi vjerujemo". Kršćanin nije otok! Ne postajemo kršćani u laboratoriju, ne postajemo kršćani sami od sebe i svojim silama, već je vjera dar, Božji dar koji nam je dan u Crkvi i po Crkvi. A Crkva nam daje život vjere u krštenju: to je trenutak u kojem nam daje roditi se kao djeca Božja, trenutak u kojem nam daje Božji život, rađa nas kao majka. Ako pođete do krstionice u Svetom Ivanu Lateranskom vidjet ćete da unutra ima jedan latinski natpis koji glasi otprilike ovako: "ovdje se rađa narod božanskog roda, rođen od Duha Svetoga koji daje plodnost ovoj vodi; Crkva Majka rađa svoju djecu u ovim valovima". Krasno, zar ne!? I to nam pomaže shvatiti jednu važnu stvar: naša pripadnost Crkvi nije neki izvanjski i formalni čin, nije to ispuniti jedan papir koji nam daju a zatim… ne, ne, to nije to; već je to nutarnji i životvorni čin; ne pripada se Crkvi kao što se pripada nekom društvu, nekoj stranci ili bilo kojoj organizaciji. Ta je veza životna, nalik povezanosti s vlastitom majkom, kao što kaže sveti Augustin: "Crkva je uistinu majka kršćanâ" (De moribus Ecclesiae, I,30,62-63: PL 32,1336). Zapitajmo se sada: kako vidim Crkvu? Jesam li zahvalan i mojim roditeljima što su mi dali život, jesam li zahvalan Crkvi što me rodila u vjeri po krštenju? Koliki se kršćani sjećaju datuma svoga krštenja? Želim to pitanje postaviti ovdje vama, ali neka svatko odgovori u svom srcu: koliko vas se sjeća datuma svoga krštenja? Diglo se nekoliko ruku, ali koliko je samo onih koji se ne sjećaju! Ali datum krštenja je datum našeg rođenja u Crkvi, datum u kojem nas je majka Crkva rodila. A sada vam dajem jednu zadaću da je napravite kada dođete svojoj kući. Kada se danas vratite kući pođite dobro potražiti koji je datum vašeg krštenja i to zato da ga slavite, da zahvalite Gospodinu za taj dar. Hoćete li to učiniti? Ljubimo li Crkvu kao što se ljubi vlastitu majku, znajući također razumjeti i njezine mane? Sve mame imaju mane, imamo ih svi. Ali kada se govori o majčinim manama, mi ih pokrivamo, volimo ih takve kakve jesu. I Crkva također ima svoje mane. Ljubim li je tako, kao majku? Pomažemo li joj da bude ljepša, autentičnija, više po Gospodinu? Ta vam pitanja ostavljam. Ali ne zaboravite zadaću: potražiti datum svog krštenja da bi ga upamtili i slavili.
2. Majčina se uloga ne ograničava samo na to da daje život, već ona s velikom pažnjom pomaže svojoj djeci rasti, doji ih, hrani, uči ih kročiti kroz život, prati ih uvijek svojim pažnjama, svojom ljubavlju, i kada odrastu. I u tome zna također ispravljati, opraštati, razumjeti, zna biti blizu u bolesti, u trpljenju. Riječju, dobra mama pomaže djeci da izađu samih sebe, da ne ostanu uz majčine skute gdje im je ugodno, kao što tek izlegli pilići ostaju pod krilima kvočke. Crkva kao dobra majka čini isto to: prati nas u našem rastu prenoseći Božju riječ, koja je svjetlo koje nam pokazuje put kršćanskog života; dijeleći sakramente. Hrani nas euharistijom, donosi nam Božje oproštenje sakramentom pomirenja, podupire nas u času bolesti bolesničkim pomazanjem. Crkva nas prati u čitavom našem vjerskom životu, u čitavom našem kršćanskom životu. Možemo si postaviti još nekoliko pitanja: kakav je moj odnos s Crkvom? Doživljavam li je kao majku koja mi pomaže rasti kao kršćanin? Sudjelujem li u životu Crkve, osjećam li se njezinim dijelom? Je li moj odnos formalan ili životan?
3. Treća kratka misao. U prvim stoljećima Crkve, bila je vrlo jasna jedna stvarnost: Crkva, dok je majka kršćanâ, dok "čini" kršćane, također je od njih "sačinjena". Crkva nije nešto različito od nas samih, već je treba promatrati kao vjernike u cjelini, kao "mi" kršćanâ: ja, ti, mi smo dio Crkve. Sveti Jeronim je pisao: "Kristova Crkva nije ništa drugo do duše onih koji vjeruju u Krista" (Tract. Ps 86: PL 26,1084). Dakle, majčinstvo Crkve živimo svi, pastiri i vjernici. Katkad čujem neke da govore: "Vjerujem u Boga ali ne u Crkvu. Čuo sam da Crkva kaže… svećenici kažu…". Ali jedno su svećenici, Crkva nisu samo svećenici: Crkva smo svi mi. I ako ti kažeš da vjeruješ u Boga a ne vjeruješ u Crkvu, zapravo kažeš da ne vjeruješ u samoga sebe, i to je jedno proturječje. Crkva – to smo svi mi: od netom krštenog djeteta do biskupa, pape: svi; svi smo Crkva i svi smo jednaki u Božjim očima. Svi smo pozvani surađivati u rađanju novih kršćana na vjeru, svi smo pozvani biti odgojitelji u vjeri, naviještati evanđelje. Neka se svatko od nas zapita: što ja činim da drugi mogu biti dionici kršćanske vjere? Jesam li plodan u svojoj vjeri ili sam pak zatvoren? Kada ponavljam da ljubim Crkvu koja nije zatvorena u svoje ograde, već kadra izaći, pokrenuti se, pa i uz poneki rizik, da bi donijela Krista svima, tu mislim na sve, na mene, na tebe, na svakog kršćanina! Svi sudjelujemo u majčinstvu Crkve, kako bi Kristovo svjetlo došlo do nakraj svijeta. Živjela sveta majka Crkva!
Crkva je majka kršćanâ (2)
Papina kateheza na općoj audijenciji u srijedu 18. rujna 2013.
Draga braćo i sestre, dobar dan!
Danas se ponovno vraćam na sliku Crkve kao majke. Meni se veoma sviđa ta slika Crkve kao majke. Zato se želim još jednom na nju vratiti, jer mi se čini da ta slika kazuje ne samo kakva je Crkva, već također koje bi lice Crkva, ta naša majka Crkva, trebala sve više imati.
Želim istaknuti tri stvari, uvijek gledajući naše mame, i sve ono što one čine, koje žive, koje trpe za svoju djecu, nastavljajući ono što sam rekao u prošlu srijedu. Postavljam si pitanje: što čini jedna mama?
1. Prije svega uči ići kroz život, uči dijete da bude dobro u životu, zna kako usmjeravati djecu, nastoji im uvijek pokazati pravi put u životu da rastu i postanu zreli ljudi. I to uvijek čini s nježnošću i ljubavlju, pa i onda kada nastoji ispraviti naš put jer smo malo zastranili u životu ili krenuli putom koji vodi u propast. Mama zna što je važno da bi joj dijete išlo pravim putom u životu i to nije naučila iz knjiga, već je naučila iz vlastitog srca. Mamino sveučilište je srce! Tamo ona uči kako da joj djeca sve bolje napreduju.
Crkva čini isto: usmjerava nas u životu, uči nas kročiti putem dobra. Sjetimo se deset zapovijedi: one nam pokazuju put kojim trebamo kročiti da bi sazreli, da bi imali čvrste uporišne točke u svojem vladanju i postupanju. I one su plod nježnosti, same ljubavi Boga koji nam ih je dao. Možda ćete mi reći: ali to su zapovijedi! U cjelini gledano one su jedan "ne". Htio bih vas pozvati da ih čitate – možda ste ih malo zaboravili – a zatim da o njima razmišljate u pozitivnom svjetlu. Vidjet ćete da se tiču našeg ponašanja prema Bogu, prema nama samima i prema drugima, upravo ono što nas uči mama da bismo živjeli dobro. Pozivaju nas da si ne činimo materijalne idole koji nas kasnije porobljuju, da se spominjemo Boga, da poštujemo roditelje, da budemo pošteni i časni, da poštujemo drugoga… Pokušajte ih tako gledati i promatrati ih kao da su riječi, učenja koja mama daje djeci da bi dobro postupala u životu. Mama nikada ne uči djecu ono što je zlo, želi samo dobro djeci, a jednako tako čini i Crkva.
2. Želim vam reći još jednu stvar: kada dijete odraste i postane zrelo, krene svojim putem, preuzme na sebe vlastite odgovornosti, hoda vlastitim nogama, čini ono što hoće i, ponekad, dogodi mu se također da skrene s puta, dogodi se neka nedaća. Mama uvijek, u svakoj situaciji, strpljivo nastavlja pratiti svoju djecu. Ono što je na to potiče je snaga ljubavi; mama umije nezamjetljivo i nježno pratiti djecu na njihovu putu a kada pogriješe uvijek nađe načina da shvati, da bude blizu, da pomogne. Mi – u mojoj zemlji – kažemo da mama umije "dar la cara". Što to znači? To znači da mama zna "izložiti se" za svoju djecu, to jest spremna je uvijek ih braniti. Mislim na mame koje trpe zbog djece koja su u zatvoru ili u teškim situacijama: ne pitaju se jesu li kriva ili ne, već ih i dalje ljube i često trpe poniženja, ali nemaju straha, ne prestaju se darivati.
I Crkva je takva, ona je milosrdna mama, koja razumije, koja nastoji uvijek pomoći, ohrabrivati, te ni djeci koja su pogriješila ili koja griješe, nikada ne zatvara vrata svog doma; ne sudi, već pruža Božje oproštenje, pruža svoju ljubav koja i onu djecu koja su pala u duboki ponor poziva da ponovno ustanu i vrate se na pravi put, Crkva se ne boji ući u njihovu tamu da im dadne nadu; Crkva se ne boji ući u našu tminu kada u našoj duši i savjesti vlada tama da nam dadne nadu. Jer Crkva je Majka!
3. Posljednja misao. Mama zna također tražiti, moliti, kucati na sva vrata za vlastitu djecu, bez nekih posebnih računica, i ona to čini s ljubavlju. Mislim na to kako mame znaju kucati također i nadasve na vrata Božjeg srca! Mame mnogo mole za svoju djecu, posebno za najslabije, za one kojima je najpotrebnija pomoć, za one koji su na stranputicama ili su krenuli opasnim putem u životu. Prije nekoliko tjedana sam slavio misu u crkvi sv. Augustina, ovdje u Rimu, gdje se čuvaju moći njegove majke, sv. Monike. Kolike je samo molitve ta sveta majka uzdizala za svog sina, i koliko je samo suza prolila! Mislim na vas, drage mame: koliko samo molite za svoju djecu, neumorne ste u svojim molitvama! Nastavite moliti, povjeravati svoju djecu Bogu; on ima veliko srce. Kucajte na vrata Božjeg srca molitvom za djecu.
Tako čini i Crkva: u molitvi povjerava Gospodinu sve situacije u kojima se nalaze njezina djeca. Uzdajmo se u snagu molitve Majke Crkve: Gospodin ne ostaje neosjetljiv. Zna nas uvijek iznenaditi kada to najmanje očekujemo. Majka Crkva to zna!
Eto to su misli koje sam vam danas htio uputiti: gledajmo u Crkvi dobru mamu koja nam pokazuje put kojim treba ići u životu, koja zna biti strpljiva, milosrdna, puna razumijevanja i koja nas zna staviti u Božje ruke.
Apel za mir
Svake godine 21. rujna Ujedinjeni narodi slave Međunarodni dan mira i Ekumensko vijeće Crkava poziva svoje članove da toga dana mole za mir. Pozivam katolike iz cijeloga svijeta da se pridruže ostalim kršćanima da bi se nastavilo moliti od Boga dar mira u dijelovima našeg planeta koji su pogođeni najvećim nevoljama. Neka mir, Isusov dar, uvijek prebiva u našim srcima i potpomogne nakane i djelovanja vođâ naroda i svih ljudi dobre volje. Svi se zalažimo da potaknemo napore oko diplomatskog i političkog rješavanja žarišta ratova koji još uvijek bude zabrinutost. Posebno mi je u mislima dragi sirijski narod, čija se ljudska tragedija može riješiti jedino dijalogom i pregovorima, u poštivanju pravde i dostojanstva svake osobe, poglavito najslabijih i nezaštićenih.