Susret redovnica s prvim zavjetima

Susret redovnica s prvim zavjetima
Ponedjeljak, 17. 3. 2025.Duhovni centar Marijin dvor u Lužnici bio je, od 14. do 16. ožujka 2025. godine, mjesto susreta sestara u početnoj formaciji s područja Hrvatske te Bosne i Hercegovine. Susret je organiziralo Povjerenstvo za početnu formaciju Hrvatske redovničke konferencije, a tema je bila Liturgija i askeza - rast u duhovnosti posvećene osobe. Voditelj je bio brat Damjan Kružičević, benediktinac.
U svojim poticajima mladim redovnicama, brat Damjan je nastojao približiti askezu kao sredstvo koje polazi od svakidašnjih sastavnica redovničkog života, poput vršenja dnevnog red, življenja zavjeta te odricanja od sebe, kako bi se spoznalo sebe u punini Isusa Krista. Govoreći o liturgiji istaknuo je da je ona božanski život koji je redovnicama povjeren za čuvanje i obrađivanje svijeta božanskom milošću. Liturgija i askeza su sredstva koja osposobljavaju redovnice za spremnu poslušnost, velikodušno siromaštvo i radosnu čistoću te su potrebne Crkvi za svjedočanstvo Božje prisutnoti u svijetu.
Ovogodišnji susret okupio je 54 redovnice iz 15 različitih zajednica, što je bogatstvo Crkve u Hrvata, te je bio prilika za upoznavanje i dijeljenje razmišljanja i iskustava. Ovom zajedništvu pridružila se i s. Jelena Ikić koja je u ime Hrvatske redovničke konferencije pozdravila okupljene sestre te sestre odgojiteljice iz pojedinih zajednica.
s. M. Marta Vunak