Velika Devetnica za 135-ti rođendan Družbe 24. srpnja 2025.

Velika Devetnica za 135-ti rođendan Družbe 24. srpnja 2025.

Četvrtak, 24. 7. 2025.

VII. Velikodušni arkanđele sveti Rafaele, koji si obasuo blagoslovom i blagostanjem Tobijinu kuću i odbio sve darove kojima su ti htjeli iskazati svoju zahvalnost (usp. Tob 12,1-6), isprosi mi milost odvojenosti od svih zemaljskih dobara kako bih se svom snagom potrudio zadobiti neprocjenjiva nebeska dobra i vječni raj.

             Oče naš… Zdravo, Marijo… Slava Ocu…


Litanije sv. Rafaelu arkanđelu

Gospodine, smiluj se!

Kriste, smiluj se!

Gospodine, smiluj se!

Kriste, čuj nas!

Kriste, usliši nas!

Oče nebeski, Bože, smiluj nam se!

Sine, otkupitelju svijeta, Bože, smiluj nam se!

Duše Sveti, Bože, smiluj nam se!

Sveto Trojstvo jedan, Bože, smiluj nam se!

Sveta Marijo, Kraljice anđela, moli za nas

Sv. Rafaele, moli za nas

Sv. Rafaele, obdaren milošću Božjom, moli za nas

Sv. Rafaele, savršeni štovatelju Božje riječi,

Sv. Rafaele, strahu demona,

Sv. Rafaele, istrebitelju zla,

Sv. Rafaele, zdravlje bolesnih,

Sv. Rafaele, naš branitelju na sudu,

Sv. Rafaele, zaštitniče putnika,

Sv. Rafaele, tješitelju zarobljenika,

Sv. Rafaele, radosti očajnih,

Sv. Rafaele, ispunjen gorljivošću za spas duša,

Sv. Rafaele, čije ime znači Bog liječi,

Sv. Rafaele, ljubitelju milosrđa,

Sv. Rafaele, biču zlih duhova,

Sv. Rafaele, pomoćniče u pošastima, gladi i ratu,

Sv. Rafaele, anđele mira i blagostanja,

Sv. Rafaele, obdaren milošću liječenja,

Sv. Rafaele, voditelju u krepostima i pobožnostima

Sv. Rafaele, pomoći svih onih koji te zazivaju,

Sv. Rafaele, koji si bio pratitelj i zaštitnik mladom Tobiji na njegovom putovanju,

Sv. Rafaele, o kojemu Pismo govori: Rafael, sveti anđeo Božji, poslan je da izliječi,

Sv. Rafaele, naš odvjetniče,

Jaganjče Božji koji oduzimaš grijehe svijeta, oprosti nam Gospodine!

Jaganjče Božji koji oduzimaš grijehe svijeta, usliši nas Gospodine!

Jaganjče Božji koji oduzimaš grijehe svijeta, smiluj nam se Gospodine!

Kriste, čuj nas!

Kriste, usliši nas!

Moli za nas, sv. Rafaele arkanđele,

Da dostojni postanemo obećanja Kristovih!

Pomolimo se:

Slavni arkanđele sveti Rafaele, veliki kneže nebeskoga dvora, vođo putnika na kopnu i moru, tješitelju žalosnih, utočište grešnika, molim te da mi pomogneš u svim mojim potrebama i mukama života kao što si pomogao mladiću Tobiji u njegovim progonstvima. Budući da si ti lijek Božji, ponizno te molim da izliječiš moju dušu od brojnih nemoći i tijelo od svih zala koja me muče. Na poseban te način molim, isprosi mi krepost čistoće da zaslužim biti živi hram Duha Svetoga.

„9. Svi su sveci veliki i treba ih štovati, ali je ipak velika razlika megju njima, jer se svetošću većom ili manjom razlikuju, kao što se svjetlo jedne zvijezde razlikuje od svjetla druge. A posve je naravno, da onoga sveca moramo mi svi, dakle i svaka od Vas, osobito štovati, kojega su sam Gospodin Isus i njegova sv. Majka osobito već na zemlji štovali i o njemu ovisili i njemu poslušni bili, a to je sv. Josip. I kao što je sv. Josip njihovu svu volju uvijek na zemlji vjerno kroz sav svoj život ispunjavao; tako oni sada na nebu vazda ispunjavaju svaku njegovu molbu i želju, kada se ma za koga kod njih zauzima. Sv. Terezija, ta velika štovateljica sv. Josipa, tvrdi, da mnogi sveci samo u jednoj ili drugoj stvari osobito pomažu, a za sv. Josipa govori, da on svakomu u svemu pomaže, i da se ona ne sjeća, da bi joj ikoju molbu odbijo, kada ga je za što molila. A razloge za to navodi Leo XIII. papa u svojoj okružnici o sv. Josipu izdanoj 15. kolovoza 1889.

Posebni razlozi, zašto se sv. Josip kao zaštitnik katoličke crkve zaziva, i zašto opet crkva do njegove zaštite i obrane toliko drži, jesu ovi: što je on muž Marijin i poočim Isusa Krista. Odatle potječe sva njegova čast, punina milosti, svetost i slava. Čast matere Božje istina tako je velika, te od nje ne može biti ništa veće. Nu budući da je megju Josipom i bl. Djevicom postojao vez ženitbeni, ne ima dvojbe, da se je on više nego itko drugi približio k onoj uzvišenoj časti, po kojoj Bogorodica na daleko pretiče sve stvorove; jer ženitba je od svih najveća zajednica i sveza te po svojoj naravi iziskuje, da jedno s drugim dobro dijeli. Kad je dakle Bog bl. Djevici Josipa dao za zaručnika, dao joj je time ne samo druga za život, svjedoka za njezino djevičanstvo i čuvara njezine časti, nego usljed ženitbene sveze ujedno i dijelnika njezine uzvišene časti. Isto tako natkriljuje on dostojanstvom i čašću sve ljude po tom, što je po Božjoj promisli bio zaštitnik Sina Božjega ter su ga ljudi držali za njegova oca. Odatle dolazi, da je Riječ Božja smjerno bila podložna i poslušna Josipu te mu je svako počitanje iskazivala, koje djeca svojim roditeljima duguju.

Iz tih razloga drži sv. Josip, da su njegovoj zaštiti osobito preporučeni svi kršćani, koji crkvu Kristovu sačinjavaju; jer je crkva ona po svim zemljama razasuta bezbrojna obitelj, nad kojom on kao muž Marijin i poočim Isusa Krista neku vrst očinske vlasti vrši. Skroz je dakle shodno i sv. Josipa dostojno, da on, kao što se je za sve potreboće obiteljske u Nazaretu skrbio, tako i sada crkvu Kristovu nebeskim okriljem štiti i brani. I tako je sv. Josip upravo dužan i za svaku od Vas brinuti se kao otac i zaštitnik i čuvar uvijek, a osobito na čas Vaše smrti, jer je on osobiti zaštitnik onima, koji umiru.“ (Iz Okružnice nadbiskupa Josipa Stadlera za 25. godišnjicu Družbe SMI, Sarajevo, 15. listopada 1915., točka 9.)

Poticaj na razmišljanje:

Sveti Josip: čovjek ponizan i skroman, koji je svojom dobrotom i brižnošću mogao stajati uz Mariju i biti uzoran primjer malomu Isusu. Ne samo primjer, nego i čuvar i zaštitnik.

Zapitajmo se – uzdamo li se mi više u svoje snage ili smo spremni, poput Isusa i Marije, staviti se pod zaštitu svetoga Josipa?

Molimo li sv. Josipa da se za nas brine kao otac, zaštitnik i čuvar uvijek, a osobito na času smrti?

  Vijesti - Sve