Čestitka za svetkovinu Blagovijesti  i patron Društva Prijatelja Maloga Isusa Nedelja, 8. 4. 2018.

Blagovijest, 2018.

 

Živio Mali Isus!

Poštovani Prijatelji Maloga Isusa i drage sestre animatorice!

I ove godine slavimo dragu nam svetkovinu Blagovijesti u milosnom Uskrsnom vremenu. U vremenu kada se s punim srcem radujemo, jer je Krist uskrsnuo, pobijedio grijeh i smrt, te nam tako dao novi i vječni život. Utješno nam je to sveto Otajstvo dok hodimo zemljom u tolikim nesigurnostima i nejasnoćama koje nam iz dana u dan nameće suvremeni svijet. Nama koji smo po sv. krštenju ušli u milosni život s Uskrslim Gospodinom ne bi smjela narušiti smisao života u Bogu i s Bogom niti jedna svjetovna sila i moć.


Blagovijest, 2018.

 

Živio Mali Isus!

Poštovani Prijatelji Maloga Isusa i drage sestre animatorice!

I ove godine slavimo dragu nam svetkovinu Blagovijesti u milosnom Uskrsnom vremenu. U vremenu kada se s punim srcem radujemo, jer je Krist uskrsnuo, pobijedio grijeh i smrt, te nam tako dao novi i vječni život. Utješno nam je to sveto Otajstvo dok hodimo zemljom u tolikim nesigurnostima i nejasnoćama koje nam iz dana u dan nameće suvremeni svijet. Nama koji smo po sv. krštenju ušli u milosni život s Uskrslim Gospodinom ne bi smjela narušiti smisao života u Bogu i s Bogom niti jedna svjetovna sila i moć.


Zajedno sa sv. Pavlom može svatko od nas s uvjerenjem kazati „Znam komu sam povjerovao i uvjeren sam da je on moćan poklad moj sačuvati za onaj Dan“ (2 Tim 1, 12).

Kao što je sv. Pavao ojačao u vjeri svoga prijatelja i vjernog propovjednika Timoteja uz proslavu patrona Društva Prijatelja Maloga Isusa želimo ojačati vas istim riječima u vašem poslanju. Potičemo vas: raspirujte milosni dar Božji koji ste primili na krštenju, po sv. pričesti, po sv. krizmi i po drugim sakramentima koji su nam darovani za život s Uskrslim. Bog vam nije dao duha bojažljivosti, nego snage, ljubavi i razbora. Ne stidite se stoga svjedočiti za Gospodina našega Isusa Krista. Zauzmite se zajedno s našom redovničkom zajednicom za Evanđelje, po snazi Boga, koji nas je spasio i pozvao pozivom svetim – ne po našim djelima, nego po svojem naumu i milosti koja nam je dana u Kristu Isusu prije vremenâ vjekovječnih, a očitovana je sada pojavkom Spasitelja našega Krista Isusa, koji obeskrijepi smrt i učini da zasja život i neraspadljivost – po evanđelju (usp. 2 Tim 1, 7-11).

Milosni blagdan Blagovijesti i sveto Vazmeno vrijeme živimo upravo u duhu poziva Pastira naših mjesnih Crkvi na molitvu za domovinu Hrvatsku i za Bosnu i Hercegovinu.

Kardinal Josip Bozanić u svom pismu od 6. Travnja 2018.g. pozvao je sve vjernike da tijekom tjedna koji započinje Bijelom nedjeljom mole za hrvatsku Domovinu, a posebno za obitelji, kako osobno tako i zajedništvu svoga doma, a naročito u župnim, redovničkim i drugim vjerničkim zajednicama.

I Biskupi Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, na svom zajedanju 26. ožujka 2018.g. pozvali su sve vjernike na molitvu krunice od Blagovijesti do kraja svibnja 2018. za duhovnu obnovu katolika u Bosni i Hercegovini.

U svom pozivu istaknuli su da povijest svjedoči da se Crkva u našem hrvatskom narodu u teškim kušnjama ujedinjavala u molitvi i tako se uspijevala oduprijeti svim teškim izazovima te ostati vjerna Kristu, Svetom Ocu, svome domu i domovini. Pozvali su sve vjernike da svih tih naznačenih dana posebno molimo na ove nakane:

- za nepokolebljivu nadu i pouzdanje u uskrsloga Krista u vremenu brojnih iskušenja i sumornosti koje nam se nameću;
- za iskorjenjenije psovke koja truje vjerničko srce i vjerničko zajedništvo;
- za radosnu otvorenost životu i čin zadovoljštine za svu ubijenu nerođenu djecu;
- za slogu i vjernost u braku i obiteljsko zajedništvo;
- za istinsko poštovanje Dana Gospodnjeg i redovito sudjelovanje na slavlju sv. Mise u nedjelju i zapovijedane blagdane;
- za zauzet odgoj djece i mladih u vjeri i pružanje svjedočenja vjere vlastitim primjerom;
- za hrabro i radosno svjedočenje svoje vjere i ne odričući se svoga identiteta i voleći svoje, a poštujući tuđe;
- za iskorjenjenije svih negativnih ovisnosti koje urušavaju naše ljudsko dostojanstvo i naše vjerničko zajedništvo.

Molimo i za sve ono čime će nas Bog obnoviti, ohrabriti i učiniti postojanima na našim korijenima da uvijek budemo prepoznatljivi kao kršćani.

U svom pozivu Biskupi su donijeli i poticajne riječi dvojice naših svijetlih likova: blaženoga Alojzija Stepinca, biskupa i mučenika, i sluge Božjega Josipa Stadlera koji su i nama svijetli uzori vjere u Uskrsloga:

Iz propovjedi bl. Alojzija Stepinca u Mariji Bistrici u srpnju 1935.

Sidro ufanja hrvatskog naroda

 „Stari pomorci, da im lađa za vrijeme bure ne bude igračkom valova, nastojali su da što prije nađu čvrsto tlo i bace sidro, koje će lađu držati na mjestu. Svaki pojedini od nas putnik je na moru ovoga života, koji plovi usred raznih bura i oluja.

I cijeli hrvatski narod jedan je takav putnik koji već 13 stotina godina plovi pučinom života u ovoj svojoj današnjoj lijepoj domovini, koju mu je podarila ruka Božja. I taj si je narod kao mudri pomorac našao također jedno čvrsto tlo, gdje je bacio sidro svog ufanja i nade da ne potone u teškim časovima života, a to je Majka Božja, Blažena Djevica Marija.

O toj dubokoj vjeri našega puka, da mu je Marija najbolja zaštitnica u životu i u smrti, svjedoče nebrojene crkve Njoj posvećene po našim brežuljcima i planinama, otocima i dolinama. O toj dubokoj vjeri našega puka svjedoče nebrojeni oltari Njoj posvećeni gotovo u svim crkvama, svjedoče nebrojeni kipovi Njoj na čast podignuti na raskršćima naših putova i cesta. Svjedoče nebrojene slike Njezine koje rese i najsiromašnije potleušice naše kao i najbogatije palače“.

Iz poslanice o molitvi krunice sluge Božjega Josipa Stadlera u rujnu 1883.

Molitva krunice

„Krunica je doista najkrasnija molitva; ona obuhvaća sve, što je kršćaninu vjerovati, ufati i ljubiti; ona u sebi sadržaje najglavnije istine naše svete vjere ona je prikladna za svak dobu, za stare i mlade, za sve osobe učene i neuke za zdrave i bolesne; ona je najbolji molitvenik bez molitvene knjižice i za one koji ne znaju i koji znaju čitati, ona nam predočuje Spasitelja i djelo otkupljenja, ona nas sjeća Marije i svega što je učinila za naš spas.

Krunica se može nazvati potpuni pučki katekizam, ako se moli kako treba, te se ujedno razmišlja o tajnama naše svete vjere, koje se iza riječi Isus u 'Zdravo Marijo' spominju, i to katekizam veoma praktičan, jer ona ne sadržava samo vjerno i na kratko istine naše svete vjere, nego njom se te istine u formi molitve ujedno oživotvoruju i vrše.

Zato jedva ima bolje molitve, koja bi Bogu draža, a Marija bila milija od krunice, te će jedva biti molitve, koja će onako sigurno prodrti oblak i preko Marije do prijestola Božjega brže doći i hitrije biti uslišana kao krunica. Zato se veselim što je naš sveti otac svojoj djeci po svijetu naložio da se u svim sadašnjim nevoljama upravo krunicom obratimo na majku Mariju da preko nje svoj crkvi isprosimo potrebitu pomoć“.

 

Poštovani i dragi Prijatelji Maloga Isusa i drage sestre animatorice, primimo svim srcem ove goruće želje naših Pastira i molimo za sve koji donose odluke i zakone o budućnosti našeg naroda, obitelji, mladih i djece. Na ove nakane obraćajmo se ustrajnom molitvom krunice našoj nebeskoj zaštitnici Djevici Mariji, jer „mnogo može učiniti žarka molitva“ (Jakov 5,16).

Dok vam čestitamo današnju svetkovinu Blagovijesti, želimo da okupljeni u zajedništvu s Uskrslim Gospodinom i Majkom Marijom proslavite radosno i patron Društva PMI i započnete veliku devetnicu Božiću preporučujući na poseban način u vaše molitve veliku potrebu duhovnih zvanja u dragoj nam Družbi.

Vaše, u malom Isusu i Mariji

 

 s. M. Radoslava Radek,

vrhovna glavarica Družbe

i

s. Ana Marija Kesten,

ravnateljica Društva PMI

Preuzmite dokument:

  Poruka za blagovijest 2018.   (931.4 KB)
 

Galerija slika:

  Vijesti - Sve