Gromiljak – Duhovna obnova za prosvjetne djelatnike
U organizaciji Sestara Služavki Maloga Isusa u duhovnom centru „Kući Navještenja“ u Gromiljaku, 4. studenog 2023 godine održana je duhovna obnova za prosvjetne djelatnike na temu „U Marijinoj školi“. Voditelj duhovne obnove bio je dr. sc. Ilija Marković, docent na Katedri kanonskog prava na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Okupilo se dvadesetak prosvjetnih djelatnika osnovnih škola i srednjih iz Gromiljaka, Kreševa, Kiseljaka, Busovače, Fojnice i Viteza.
U 9 i 30 započelo je okupljanje i međusobno druženje svih sudionika. U kućnoj kapelici s početkom u 10 sati uslijedila je polusatna molitva koju je animirala s. Marinela Zeko zajedno s okupljenim djelatnicima. Ovaj molitveni čin dao je posebnu ljepotu i uvod u današnji dan.
Nakon molitvenog uvoda uslijedilo je predavanje na zadanu temu „U Marijinoj školi“. Predavač Marković na samom početku uspostavio je komunikaciju s okupljenima.
U svom izlaganju koje se temeljilo na evanđeoskim tekstovima, sudionicima je približio vrijednosti odgoja djece i mladi koji su nam povjereni.
U prvom biblijskom ulomku iz Lukinog Evanđelja „Navještenje Blaženoj Djevici Mariji“ predavač je istaknuo da poziv i odaziv ne mogu jedno bez drugoga. Marija je suočena sa životnom odlukom. Ovaj biblijski ulomak uči nas da poput Marije pozvani smo na odgoj u cijelosti, učitelji su pozvani na snalažljivost, ljubav i slušanje, kako bi djeci a i mladima pomogli u odrastanju. Marija u svom odgovoru otkriva ozbiljnost i spremnost.
Drugi biblijski ulomak uzet je iz Lukinog Evanđelja u kome je opisano kako su Marija i Josip za vrijeme hodočašća u Jeruzalemu izgubili dvanaestogodišnjeg Isusa u Hramu. Ovaj biblijski ulomak govori koliko i današnji učitelji imaju odgovornost u odgoju. Roditelji su im povjerili svoju djecu. Predavač je istaknuo kako su danas životne ljestvice vrednota poredane drugim redoslijedom. Naime, živimo danas u svijetu izokrenutih vrijednosti, gdje se više ne zna tko odgaja, a tko je odgojitelj, tko je roditelj, a tko odgajanik? Osim toga u mnogim obiteljima više se na zna za riječ stega i odgoj. Odgajati može onaj tko je kadar pružiti primjer, tko zna što hoće od odgoja. U vremenu smo prevelikog duhovnog popuštanja.
Sudionici su imali mogućnost razmišljati o trećem biblijskom ulomku koji je izložio predavač a to je „susret Marije i Elizabete“. Svatko od nas je čovjek susreta. Profesor Marković istaknuo je da živimo u vremenu otuđenosti. Danas čovjek ima strah od susreta sam sa sobom. Današnji čovjek bježi od tišine. Ugađanje nije susret.
Iza predavanja i pauze u kapelici bila je adoracija pred Presvetim i mogućnost za svetu ispovijed. Za vrijeme svete mise učitelji, profesori sudjelovali su u misnim čitanjima, molitvi vjernika i pjevanju.
Nakon duhovne i tjelesne okrijepe u poslijepodnevnim satima okupljeni na ovu obnovu imali su mogućnost za razgovor i razmjenu iskustava.
U cjelokupnom programu i veoma stručnom predavanju u kojem je profesor Marković ukazao kako prosvjetni djelatnici ne smiju gledati dijete kao na objekt. Prije svega oni ga trebaju promatrati kao subjekt. Svako dijete stvoreno je na sliku Božju i kao tako ono je kao dijete Božje. Dakle, zadaća odgoja nije darovati mu neke svoje vlastitosti, nego mu pomoći ono što je Bog upisao u njegovo biće. U odgoju nije dovoljno dati samo znanje nego i ljudske vrednote koje su prožete nitima vjere. Sveti Augustin je smatrao da „djecu ne treba toliko poučavati riječima koliko primjerom vlastitog života“.
Na samom završetku susreta s. Marinela je zahvalila predavaču, svim okupljenima i s. Danici Bilić te pozvala sve da budu oni sami učenici u Gospinoj školi kako bi odgajali na voljen način voljenu djecu i mlade.
Susret je završen sa željom sudionika da su duhovne obnove od velike važnosti i nadaju se skorom susretu.
s. M. Marinela Zeko