Hodočašće u Lourdes Četvrtak, 20. 7. 2023.

Hodočašće Majci Božjoj Lurdskoj koje je organizirao karmelićanin otac Smiljo Brnadić, u trajanju od 06.07. do 14.07.2023. bilo je neizmjerno milosno vrijeme na kome su, uz vjernike sa područja Splita i okolice, imale priliku sudjelovati provincijska glavarica sarajevske Provincije s. M. Ana Marija Kesten i s. M. Ružica Ivić, s. M. Monika Križan splitske Provincije te postulantica sarajevske Provincije Viktorija Oršolić.

U ranim jutarnjim satima 06.07.2023. započeli smo svoj prvi dan hodočašća od Splita do Ferrare (Italija). Tijekom ovoga dana imali smo priliku posjetiti svetište Gospe Trsatske gdje je prema predaji 10. svibnja 1291. godine osvanula nazaretska kućica Svete obitelji. Na Trsatu, na mjestu današnje bazilike, nalazila se do 10. prosinca 1294. g., kada je “na krilima anđela odletjela” u talijanski gradić Loreto kod Ancone, gdje je i danas. Zatim smo se uputili prema Italiji i gradu Trstu gdje smo posjetili svetište Monte Gris, izgrađeno na inicijativu Antonija Santina uz dopuštenje Pape Ivana XXIII, posvećeno Svetoj Mariji kao simbol mira i jedinstva svih ljudi. Potom smo se uputili prema Ferrari gdje nam je bilo predviđeno prenoćiti nakon prvog dana putovanja.

07.07.2023. na drugi dan hodočašća smo se zaputili prema Marseillu (Francuska). Posebnost ovog milosnog dana istaknula se u posjeti drugog najvažnijeg svetišta Djeteta Isusa u Europi smještenog u talijanskom gradu Arenzanu. Zatim smo nastavili hodočašće putem Azurne obale do grada Marseilla gdje smo prenoćili.

Treći dan hodočašća, 08.07.2023. započeo je putovanjem prema Lurdu, gradu duge i bogate povijesti. Po dolasku u popodnevnim satima, smjestili smo se u hodočasničkom centru Cite Saint Pierre gdje smo ostali svo vrijeme našeg boravka u Lurdu.

Od 09.07. do 12.07.2023. za vrijeme boravka u najpoznatijem francuskom marijanskom svetištu imali smo priliku detaljno razgledati ovo svetište sa svime što ono uključuje, kao što su Bazilika krunice, Gornja bazilika, Podzemna bazilika Pija X, Spilja ukazanja te obližnje slavine koje dijele lurdsku vodu. Svetište Gospe Lurdske u Francuskoj nastalo je u 19. stoljeću. Godine 1858., od 11. veljače do 16. srpnja, četrnaestogodišnja djevojčica Bernardica Soubirous imala je ukazanja Djevice Marije, u kojima je Marija stajala kraj ružinog grma na ulazu u špilju Massabielle, na lijevoj obali rijeke Gave.  Za vrijeme devetoga ukazanja 25. veljače Gospa joj je naredila da otkopa malo zemlje u špilji gdje se nalazio izvor. Na izvoru se pojavljivao sve veći mlaz vode, a nekoliko čudesnih ozdravljenja dogodilo se već tijekom ukazanja. Nakon što je Bernardica upitala Gospu za vrijeme šesnaestoga ukazanja 25. ožujka tko je ona, Gospa joj je odgovorila: "Ja sam Bezgrješno začeće". Godine 1864., lionski kipar Joseph-Hugues Fabisch na temelju Bernadičinih opisa načinio je kip Gospe Lurdske koji je postao ikonski simbol Gospe Lurdske. Kip se nalazi u niši u kojoj se Bogorodica ukazala Bernardici. Također smo imali priliku održati pobožnost križnoga puta na brdu Kalvarija. Na poseban način, imali smo priliku sudjelovati u večernjim procesijama molitve krunice te sa tisućama vjernika uživati u prizorima nebrojenih svijeća koje su uz sunčev zalazak osvjetljavale svetište. Hodeći stopama svete Bernardice posjetili smo i druga važna mjesta iz njezina života, a to su kuća obitelji Lagues i soba u kojoj je živjela Bernardica te selo Bartres u kome je Bernardica provela određeni period svoga djetinjstva.

12.07.2023. posljednji dan u Lurdu. Nakon Euharistijskog slavlja i zahvale Bogu i Majci Božjoj Lurdskoj za milosno vrijeme provedeno u Lurdskom svetištu zaputili smo se prema Paray-le-Monialu (Francuska), mjesto kamo cijele godine, a naročito ljeti, na tisuće hodočasnika dolazi častiti i moliti Presveto Srce Isusovo. Posjetili smo baziliku Presvetog Srca Isusova izgrađenu u 12. stoljeću i grob vidjelice sv. Marije Margarete Alacoque kojoj se Isus objavljivao u malenoj kapeli, koja se danas zove Kapelom Posjeta, i tražio od nje da na poseban način štuje njegovo Srce „koje je toliko ljubilo ljude“. U ovome gradu smo i prenoćili nakon sedmog dana našeg hodočašća.

13.07.2023. započeli smo osmi dan hodočašće i putovanje od Paray-le-Moniala do grada Soave u Italiji gdje smo prenoćili.

14.07.2023. deveti, ujedno i posljednji dan našega hodočašća. Polaskom iz Soave zaputili smo se prema Padovi gdje smo po dolasku posjetili svetište našega sv. Leopolda Bogdana Mandića gdje se nalazi malena kapela s grobom sv. Leopolda i relikvijom svečeve desne ruke kao spomena na brojne blagoslove i odriješenja koja je tom rukom učinio. S druge strane zida kapele nalazi se veći dio sarkofaga iznad kojeg od 1986. god. gori Svjetiljka pomirenja. Uz kapelu smještena je sobica za ispovijedanje, skromna prostorija u kojoj je sv. Leopold ispovijedao pune 33 godine. U ostalim prostorijama svetišta smješteni su brojni zavjetni darovi i zahvale vjernika, svečeve slike, skulpture i odjeća, a u dvorištu stoji i kočija uz koju je vezan čudnovat događaj iz svečeva života. Zatim smo posjetili Baziliku Sv. Antuna Padovanskog, jedno od najvećih remek-djela svjetske umjetnosti i jedno od najposjećenijih kršćanskih svetišta, u kojoj se nalaze njegove relikvije i njegov grob. Nakon posjete ove bazilike zaputili smo se prema Splitu.

Približavajući se Splitu, mjestu sa koga smo krenuli na ovo plodonosno hodočašće, izmijenili smo neka od svojih iskustava, iznijeli zahvale Bogu, Nebeskoj Majci, te na poseban način i ocu Smilji koji nas je poveo na ovo hodočašće. Ovo je sa sigurnošću bio poseban Božji dar svim hodočasnicima koji nam je donio neizmjerno duhovno bogatstvo, nova iskustva i nova poznanstva kojih ćemo se još dugo prisjećati, a sve proživljeno zahvalno pohraniti u srcima.

Viktorija Oršolić, postulantica

 

Galerija slika:

  Vijesti - Sve