Mjesec dana radosne priprave za doživotne zavjete
Mjesec dana radosne priprave za doživotne zavjete
Subota, 3. 8. 2024.U samostanu Betlehem na Kraljevcu, 1. srpnja 2024. godine, sestre juniorke Zagrebačke provincije Služavki Maloga Isusa - s. M. Zrinka Šutalo i s. M. Snježana Bjelobrk - započele su svoju mjesečnu pripravu za polaganje doživotnih zavjeta. Na samom početku priprave uz njih je bila njihova magistra s. M. Martina Vugrinec. Susret su započele zazivom Duha Svetoga i predavanjima o identitetu sestre Služavke Malog Isusa. S. M. Martina Vugrinec naglasila je sestrama juniorkama važnost svakodnevnog procjenjivanja sebe, kako je važno s Isusom učiti pravu mjeru ponašanja te bezuvjetno prihvaćati same sebe i druge oko sebe. Kroz molitvu, svakodnevno klanjanje i zajedništvo sa sestrama, sestre juniorke su tražile Božju blizinu i osnaživale žar koji će im pomoći da što predanije žive svoje zavjete koje će o svetkovini Velike Gospe doživotno zavjetovati.
Od 7. srpnja do 14. srpnja sestre juniorke su imale priliku boraviti na izvorima Družbe, u Sarajevu. Smještene u provincijsku kuću Provincije Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije, u samostan Egipat, pod vodstvom magistre sestara juniorki Sarajevske provincije s. M. Ljilje Marinčić, zavirile su u svetu povijest Družbe. Na izvorima Družbe, sestre su koračale putevima Oca Utemeljitelja, a na samom početku tjedne priprave 8. srpnja, na Stadlerov dan, imale su priliku pomoliti se na njegovom grobu. Molitva, molitveni život sestara i Utemeljitelj kao uzor molitelja i učitelja molitve bili su glavna poveznica tjednog promišljanja sestara juniorki. Sve to se ispreplelo s odlaskom na molitvu u Stadlerovu kapelicu, gdje su sestre juniorke imale priliku provesti vrijeme u tišini i sabranosti. Sestre su prigodom boravka u Sarajevu posjetile ulicu Mjedenicu, zavirile u Kuću Maticu samostan Betlehem te molile u crkvi svetih Čirila i Metoda. Obilaskom tih crkvenih objekata, sestre su promatrale djela koja je izgradio Otac Utemeljitelj, a svakodnevnim slavljenjem svete mise u Stadlerovoj katedrali zahvaljivale su za njegov život i u tišini molile na grobu da ih kao svoje duhove kćeri zagovara kroz cijeli redovnički život te prati njihovo služenje. U srijedu 10. srpnja sestre juniorke s. M. Zrinka Šutalo i s. M. Snježana Bjelobrk, u zajedništvu sa s. M. Ljjiljom Marinčić i s. M. Piom Pilić, posjetile su Mladice, mjesto u kojem je Utemeljitelj kupio prvim sestrama kuću koju su one uredile za samostan i ekonomiju kako bi se radom uzdržavale ubožnice u Sarajevu – Betlehem i Egipat. Za povijest Družbe to je mjesto gdje su sestre svojim žrtvama i radom posvjedočile ljubav prema siromasima. Sestre juniorke su imale priliku posjetiti postulaturu Sluge Božjeg Josipa Stadlera te boraviti u muzeju pri samostanu Egipat. Promatrajući osobne stvari Oca Utemeljitelja, kroz molitvu, su upijale svaki detalj predmeta koji je on svakodnevno koristio. 13. srpnja, u subotu, sestre su posjetile grob prvih sestara i u molitvi i tišini zahvaljivale su za njihovu žrtvu i nesebično služenje. 14. srpnja, 2024. godine sestre juniorke, okrijepljena duha, vratile su se natrag u samostan Betlehem u Zagreb.
U trećem tjednu priprave za doživotne zavjete, u zajedništvu sa magistrom juniorki Splitske provincije s.M. Jelenom Marević, sestre juniorke su zajednički promišljale o slobodi i prihvaćanju. Također su promišljale o 12. poglavlju Konstitucija i o odvojenosti od svijeta, izazovima današnjeg vremena, medijima i koliko je važno čuvati klauzuru i promatrati kako ju u današnje vrijeme treba sagledati iz više kutova. U ovom dijelu priprave govorili smo i o našem apostolatu u Družbi te o zahtjevima i radostima koje on sa sobom nosi. Promišljale smo i o velikodušnosti i odgovornosti za služenje. U zajedničkom razmatranju sestre juniorke su promišljale o smjernicama dokumenta Ponovno krenuti od Krista. U tim smjernicama su pronašle i mnoge poticaje za razmatranje Božje Riječi, o molitvi i kontemplaciji, slavljenju euharistije te o duhovnosti zajedništva i karizmi. Te smjernice su bile poveznica s apostolatom Družbe koji je različitih oblika i izazova.
U četvrtom zadnjem tjednu priprave, sestre su imale priliku povući se u osamu, što im je bilo omogućeno u benediktinskom samostanu na Čokovcu. Sestre juniorke, u zajedništvu s provincijalnom glavaricom s. M. Emanuelom Pečnik, boravile su u samostanu sv. Kuzme i Damjana od 22. do 28. srpnja 2024. godine. U molitvi s braćom benediktincima, sestre su iskusile ljepotu zajedničke korske molitve i pjevanja. U dopodnevnim satima, u zajedništvu s provincijskom glavaricom s. M. Emanuelom Pečnik i pod vodstvom o. Jeronima Adama Marina, sestre juniorke su promišljale o misnim čitanjima koja su izabrana za dan doživotnog zavjetovanja. Na poseban način su razmišljale o radosti koja je i zahtjev i temelj novog života te kako tu radost lica treba pokazati da bude vidljiva u zajednici među sestrama. Zatim su promišljale o vezi između radosti i trpljenja te o redovničkom zavjetovanju kao novom ukopu. U razmišljanju o evanđeoskom tekstu iz Ivanova evanđelja (Iv 12, 24-26) sestre su promišljale o posvećenom životu kao znaku, te o Isusu koji postaje znak – pšenično zrno koje umire i iz kojeg se rađa Crkva. Znak treba biti jasan, razumljiv, sestre su razmišljale o opasnosti kada iza znaka ne stoji život, o suprotnosti znaka.
U popodnevnim satima svakog dana predavanja sestrama održao je brat Damjan Kružičević. Tema njegovih predavanja bio je obred doživotnog zavjetovanja. Sestre su imale priliku dublje proniknuti u sam obred zavjetovanja. Govorio je o povezanosti obreda zavjetovanja s sakramentom krštenja te o simbolici zapaljene svijeće i bijelog vela. Po doživotnim zavjetima ulazimo u novi život te se potpuno i doživotno predajemo Bogu Ocu, umiremo s Kristom i Njegovo smo svjetlo Crkvi i svijetu. Brat Damjan je naglasio sestrama kako bez zajedništva sa sestrama nema posvete te o savršenoj ljubavi koja se postiže po Evanđelju i po Konstitucijama Družbe. Konstituicije su putokaz ostvarenja evanđeoske ljubavi u svojoj zajednici. Zatim su sestre promišljale o posvetnoj molitvi na dan zavjetovanja. Ona je najvažnija molitva na dan zavjetovanja po kojoj se ostvaruje jedinstvo s Gospodinom. Naglasio je sestrama koliko je važno ne živjeti bez Boga i uvijek moliti milost novih početaka. U subotu su sestre imale priliku za sakrament ispovijedi i duhovni razgovor, a na kraju su dana, u zajedništvu sa s. M. Emanuelom Pečnik, obnovile krsna obećanja. U nedjelju, 28. srpnja, sestre su se oprostile s braćom te krenule za Zagreb.
U ponedjeljak, 29. srpnja, sestre su pod vodstvom provincijske glavarice s. M. Emanuele Pečnik promišljale o mjesecu pripreme za doživotne zavjete. Tom zgodom su podijelile među sobom ono što ih je kroz mjesec pripreme dotaknulo. Provincijska glavarica je sestrama postavila pitanja na temelju poglavlja iz Konstitucija o doživotnom zavjetovanju, te su zajednički promišljale o nadama i strepnjama koje su se pojavile za vrijeme tog razmatranja.
U utorak, 30. srpnja, s. M. Emanuela Pečnik i ss. Juniorke, uputile su se prema Sošicama kako bi pohodile spomen park Jazovku, mjesto pogubljenja s. M. Gaudencije Šplajt. Sestre su u tihom molitvenom hodu do spomen parka Jazovka molile za žrtve, a po dolasku u spomen park pročitale su životopis s. M. Gaudencije Šplajt. Nakon toga uputile su se u kartuziju Pleterje gdje su po dolasku razgledale staru gotičku crkvu te se pomolile u samostanskoj kapelici. Po završetku obilaska, sestre su se prošetale Stazom rječite tišine koja se proteže okolo samostana te su u tišini i znakovitim putokazima razmatrale o tišini i njenoj važnosti. Nakon pohoda kartuziji sestre su se uputile u cistercijansku opatiju Stična, najstariji samostan na slovenskom području, te su razgledale baziliku Žalosne Majke Božje.
31. srpnja 2024. godine, u popodnevnim satima, u pratnji časne majke s. M. Anđe Vranješ, ss. juniorke su u zahvalu za sve primljene milosti tijekom priprave za doživotne zavjete pohodile Hrvatsko nacionalno svetište Majke Božje Bistričke. Tom prigodom posjetile su i samostan sestara Karmelićanki. Hodočašće su završile zajedničkom Večernjom molitvom u bazilici.
s.M. Snježana Bjelobrk