Spomen o 171. rođendanu i krsnom danu sluge Božjega Josipa Stadlera Petak, 24. 1. 2014.

Spomen o 171. rođendanu i krsnom danu sluge Božjega Josipa Stadlera, prvog vrhbosanskog nadbiskupa, proslavljen je u petak, 24. siječnja u župi Gospe Brze Pomoći u Slavonskom Brodu. Molitvu kod Stadlerova spomenika, u blizini mjesta njegove rodne kuće, kao i euharistijsko slavlje u župnoj crkvi Gospe Brze Pomoći predvodio je dekan sarajevskog KBF-a i voditelj postupka za Stadlerovo proglašenje blaženim i svetim mons. dr. Pavo Jurišić.  Uz domaćeg župnika Ivana Lenića koncelebrirali su mons. Stjepan Belobrajdić i Mato Matasović. Sudjelovalo je dvadesetak sestara Služavki Malog Isusa - Stadlerovih duhovni kćeri iz Zagrebačke i Sarajevske provincije na čelu sa vrhovnom glavaricom Družbe s. Radoslavom Radek.


„Sluga Božji Josip Stadler, najveći sin našega grada svoju je obitelj uvijek nosio u srcu, te rado propovijedao o obitelji i obiteljskom životu. Zato smo ovogodišnje Stadlerovo posvetili obitelji“, rekao je u pozdravnoj riječi domaći župnik Lenić, te pozvao vjernike da mole za svoje obitelji. 

Promišljajući o obitelji u našoj domovini mons. Jurišić je naglasio kako je u nedavnim događanjima bilo svakakvog govora o obitelji i braku, padale teške, prazne i ružne riječi koje su s ulice i preko medija ulazile u naše domove, prozivalo se Crkvu, a vjernici etiketirali. „U pozadini svega što se događalo oko nas mi smo kršćani svoj pogled na obitelj i bračnu zajednicu uskladili s naukom Svetog pisma, crkvenim naukom i našom tradicijom“, istaknuo je predsjedatelj pojašnjavajući: „Kad čitamo Sveto pismo, uočavamo da nam ono ne stavlja pred oči nekakve sociološke modele idealne obitelji, nego nam želi prikazati u čemu ona jest ono što jest - obitelj koja je vrijedna pred Bogom“. Kroz nekoliko je Stadlerovih poslanica aktualizirao njegova promišljanja o odnosima u obitelji, u kojima nas  upozorava da smo kao udovi jednoga tijela pozvani odbacivati laž i govoriti jedni drugima istinu, te tako svjedočeći pomoći drugima da se vrate na pravi put. Zapitao se kakav je život nas kršćana, je li doista svjedočki, gdje su te duše koje smo pridobili za Boga svojim životom, gdje su ti grešnici koje smo obratili svjedočanstvom svoga života, te gdje su ti pravednici koje smo u ljubavi sačuvali. Ustvrdio je da su najveća opasnost za razvoj mladog čovjeka narušeni obiteljski odnosi dobrohotno potičući da Crkva i sve udruge trebaju svojim zalaganjem dati obitelji šansu da živi po kršćanskim mjerilima. Na kraju je poručio: „Ako obitelj bude mjesto vjere, mjesto na kojem majke i očevi svoje planove ravnaju u skladu s Božjom voljom, a ne prema svojim raspoloženjima nagonima i prohtjevima, te ako djeca i mladi neprestano traže darove Božjeg Duha i žive prema njegovim uputama, tada će ta obitelj sigurno ići putem koji je Gospodin zacrtao čovjeku i kojim ga želi privesti do vječnoga spasenja“. U suprotnom upozorio je: „Ako nam obitelj kao jezgra našeg društva naroda i Crkve bude trula, bit će pokvareno i društvo i Crkva i politika i škola i sve ono što nas ispunja u životu“. Misno slavlje, koje je pjesmom uzveličao župni zbor predvođen s. Monikom Zvonarek, završeno je molitvom za proglašenje blaženim i svetim sluge Božjega Josipa Stadlera, te povjerom nakana prisutnih njegovu zagovoru. 

S. Viktorija Predragović iz Zagrebačke provincije Služavki Malog Isusa ovogodišnjem je krizmanicima i mladima poslije mise kroz prigodnu prezentaciju prikazala život i djelo Sluge Božjega, te pokazala kako su njegove poruke i danas aktualne. Potaknula je mlade da promišljaju koje izbore čine u svom životu, na kojim se izvorima nadahnjuju, koje putove traže u ostvarenju svoga života i koliko im u tome sluga Božji Josip Stadler može biti uzor, poticaj, pomoć i smjerokaz. Zanimljiva je bila na kraju igra iznenađenja u kojima su mladi odgovarali na neka bitna pitanja o Stadlerovu životu i za što su bili nagrađeni prigodnim darovima.

Josip Stadler rođen je 24. siječnja 1843. u Slavonskom Brodu gdje je istoga dana i kršten u župnoj crkvi sv. Stjepana Kralja, danas Gospe Brze Pomoći.

O daljnjem tijeku postupka beatifikacije postulator dr. Jurišić je naglasio kako zbog obilne građe, stuioznijeg pristupa te problematike u crkvenoj i društvenoj stvarnosti,još nije doršeno pisanje kritičke pozicije iziskivalo je studiozniji pristup. Iskazao je svoju nadu da će postupak do jeseni biti dovršen te predan  Kardinalskoj komisiji stručnjaka u Rimu. Dodao je kako je potrebno i jedno čudo te zamolio sve one koji časte uspomenu Sluge Božjega da pojačaju svoje molitve, kako bi nam Bog i preko čuda pokazao da mu je stalo da sluga Božji Josip Stadler bude čašćen kao blaženik i kao svetac.

(B. Lukačević)

  Vijesti - Sve