Homilija na sprovodu s. Krucifikse Četvrtak, 22. 3. 2018.

Sprovodnu sv. Misu za s. Krucifiksu na gradskom groblju Lovrinac, predslavio je don Stako Jerčić, prvi rođak  pokojnice. Ovo su njegove riječi: "ČASNA KRUCIFIKSA 

Zbroj naše dobi sedamdeset je godina,
ako smo snažni, i osamdeset;
a većina od njih muka je i ništavost:
jer prolaze brzo i mi letimo odavle. (Ps 90)


Ako je dopušteno „ispravljati“ riječ Božju, ja bih ovu strofu 90. psalma ispravio u dva detalja:

„…ako smo snažni, i osamdeset“: Okupljeni smo oko odra časne sestre Krucifikse vrlo uvjereni da je uistinu bila ona biblijska „mulier fortis“ – jaka, vrsna žena. A evo, zbroj njene dobi ograničio se  ipak na sedamdeset godina, usprkos tome što je bila snažna. Ili možda: baš zbog toga!
„a većina od njih muka je i ništavost“: Istina, što se tiče „muke“, i naša narodna mudrost priključuje se ovoj biblijskoj kad ponavlja da je „život ljudski borba i muka“, da „nema oltarića bez križića“, da „tak malo dobrega v življenju tuj se najde“… A kad se govori o „ništavosti“, sam Učitelj nam reče: „..kad izvršite sve što vam je naređeno, recite: ‘Sluge smo beskorisne!’«  (Lk 17,10)  Ipak, znamo da niti jedan život ljudski pred Bogom nije ništavan, da je čak i svaka vlas naša u Njegovoj evidenciji.

Muke  s. Krucifikse  – zbilja „nomen est omen“ – bile su potpuno na tragu Kristovih. Naravno, nije mogla posve kao On reći „Nitko mi ne oduzima moj život!“, jer – kako ističe Liturgija u pokojničkom predslovlju: „Jedini je on htio umrijeti!“, ali smo uvjereni, svi mi koji smo je izbliza poznavali, da je  u raznim etapama i u kontinuitetu polagala svoj život u Njegove ruke: i kad je kao mlada djevojka iznenadila svoju okolinu i obitelj, a neke i prenerazila, čvrstom odlukom da ide u samostan, i kad je odgovorno i predano polagala redovničke zavjete te poslušno vršila svoje poslanje služenja Kristu u bolesnima u bolnicama i po kućama, bilo u domovini, u Njemačkoj ili u Ruandi, potvrđujući onu drevnu i lijepu Otačku tvrdnju (Poslanica Diognetu) da je „kršćanima svaka zemlja na ovome svijetu domovina, a i domovina tuđina – jer domovina je naša na nebesima…“, i kad je godinama u sebi „na toplom“ držala želju i molbu da joj se dopusti i omogući poći stopama Majke Tereze u misije, i kad je u uzavreloj Ruandi pred uperenom puškom taktizirala i odugovlačila kako bi se ljudi iz protivnog plemena sklonili na sigurno…

Dobro netko reče da čovjek kroz život nebrojeno puta umire. To nam potvrđuje i sestra Krucifiksa:    reče mi nekidan kako je liječniku u Essenu, koji je htio pokušati s još nekom specijalnom terapijom, odgovorila: „Doktore, hvala, ali očito je da mi preostaje još samo terapija boli…!“ Potvrdila mi je svoju zagledanost u skoru smrt i potpunu spremnost kad sam je posjetio u srijedu predvečer. Ipak, doimala mi se toliko „normalno i dobro“ da nisam mogao pomisliti da je to već gotovo predvečerje njenog zadnjeg zemaljskog dana. Pomišljao sam čak da bi se njena smrt možda mogla poklopiti s Isusovom u Velikom tjednu. Ali, naš ju je Gospodin ipak poštedio daljnje agonije. Ne znam da li je u ovim svojim getsemanskim urama vapila s Isusom: Oče, ako je moguće, neka me mine ova čaša!, ali čvrsto vjerujemo da je nakon onog svoga „Svršeno je!“ predano izrekla: „U ruke tvoje,Gospodine, predajem duh svoj!“

Netko će možda reći, i to je sasvim ljudski, da je ipak otišla – prerano. Ali, kad je riječ o ljudskom životu i smrti, što uopće znače pojmovi „na vrijeme“ ili „prerano“? U pravom vjerničkom srcu ključa melem Isusove Poruke i svijetli nam primjer Raspetog i Uskrslog našeg Gospodina. Po njemu znamo: čovjek umire tek onda kada je ispunjeno sve što je Božja providnost o njemu predvidjela, pa makar nama ne izgledalo tako. I taj trenutak nitko i ništa ne može produžiti. Pogledajmo Isusa; govorio je unaprijed da će umrijeti kada dođe "njegov čas", da mu nitko ne oduzima život nego ga sam polaže. I tada, kad je umirao, reče: Dovršeno je! A bio je tek stupio u muževnost tridesetih godina. Tolikima je još mogao pomoći, tolike ozdraviti i utješiti. Ipak je poslušno prignuo glavu i ispustio duh. Istina, čak je i On u jednom trenutku vrisnuo kroz krvave suze satrvenog srca: Oče, ako je moguće, neka me mimoiđe ovaj kalež. A onda, kao da se uplašio sebe, povikao je: „Ali ne moja volja, nego tvoja, Oče!“ To je vrhunac predanja u kojem se postaje veličanstvena žrtva. Tu se ostvaruje zagrljaj Boga i čovjeka.

Umrijeti? Nije li to pogrešan govor, krivi izraz? Jer "smrt nije kraj i smrti zapravo i nema, smrću je samo obasjana staza uspona od gnijezda do zvijezda!" (Mak Dizdar). Prepjev Učiteljeve riječi: „Ja sam uskrsnuće i život; Tko vjeruje u mene, živjet će ako i umre!“

Draga naša Krucifikca, ili Kruca, ili Keti, vjerujem da će te Isus prepoznati pod svakim od tih imena, kao da čujemo tvoj glas, posuđeni pjev zaručnice iz Pjesme nad pjesmama:

 Nađoh onoga koga ljubi duša moja. Uhvatila sam ga i neću ga pustiti!

Finile su tvoje ovozemne borbe, trud i muke. Hvala ti i oprosti! Uvjeren sam da ćeš nam i tamo s Isusom prirediti stacionar ili organizirati „patronažu“. Počivaj napokon blaženo smirena u krilu Očevu!"

 

 

Galerija slika:

  Vijesti - Sve